Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020!

W niedzielę wieczorem po raz kolejny zostały wręczone polskie nagrody literackie NIKE. W tym roku wygrał Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Jak powiedział przewodniczący Jury: „Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata.”

Autor opowiada w swojej książce historię powstania galicyjskiego z perspektywy chłopów, którzy w 1848 ruszyli na dwory. Wprowadza czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.

Do tegorocznej nagrody nominowanych było siedem tytułów: „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, „Pusty las”, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, Jaremianka. Biografia Agnieszki Daukszy”, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”.

Już niebawem nagrodzony tytuł będziecie mogli wypożyczyć w naszej bibliotece. Tymczasem przypominamy, jakie tytuły, które zdobyły tą nagrodę w latach ubiegłych możecie wypożyczyć w naszej bibliotece. Są to: „Nie ma”M. Szczygła, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” M. Wichy, „Nakarmić kamień” B. Nowickiej, „Księgi Jakubowe” O. Tokarczuk, „Ciemno, prawie noc” J. Bator, „Nasza klasa” T. Słobodzianka, „Bieguni” O. Tokarczuk, „W ogrodzie pamięci” J. Olczak-Ronikier, „Pod mocnym Aniołem” J. Pilcha, „Matka odchodzi” T. Różewicza, „Widnokrąg W. Myśliwskiego. Serdecznie zapraszamy do wypożyczeń, jak tylko znów będziemy otwarci! A. Szymoniak