Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Dzień dobry!Dziś po dłuższej przerwie (świątecznej i przyspieszonych feriach) wracamy do pracy, nadal zdalnej, ale do szkolnej rzeczywistości. Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do działania. Przypominam, że biblioteka jest do waszej dyspozycji w następujące dni i godziny: wtorek 9-11, 15-17, środa i czwartek 8-10, 15-17. Bardzo serdecznie zapraszamy, nie tylko po lektury, ale beletrystykę czy czasopisma. W innych terminach zachęcamy do kontaktu z nami on-line (Facebook, dziennik elektroniczny). Wróćmy jednak do rzeczywistości bardzo przyjemnym tematem. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Kto z Nas nie zna tego wesołego, puchatego niedźwiadka i gromadki jego przyjaciół, którzy narodzili się pod piórem Alana Alexandera Milne’a.Poczytajcie o kilku ciekawostkach dotyczących tego Misia o Małym Rozumku:

1. Kubuś Puchatek jako bajkowa postać miała swoje odzwierciedlenie w maskotce, którą otrzymał syn Milne’ego, Christopher Robin.

2. Autorką pierwszego i najbardziej znanego polskiego przekładu książki jest Irena Tuwim, siostra Juliana Tuwima. To ona wymyśliła, by oryginalny Winnie The Pooh w Polsce nazywany był „Kubusiem Puchatkiem”.

3. W niektórych językach miś ma swoje wyjątkowe nazwy. Kubuś Puchatek na Węgrzech nazywany jest „Micimackó”, w Danii „Peter Plys”, w Norwegii „Ole Brumm”, w Niemczech „Pu der Bär”, na Kaszubach… „Miedzwiôdk Pùfôtk”.

4. „Kubuś Puchatek” doczekał się tłumaczeń w 46 językach, w tym na łacinę. Książka nosząca tytuł ”Winnie ille Pu” stała się jedyną książką w tym języku, która trafiła na listę bestsellerów ”New York Timesa”.

5. Ernest Shepard jest autorem ilustracji znanych nam z książek o Kubusiu Puchatku. Mężczyzna tak bardzo chciał odpowiadać za rysunkowe wersji postaci, że przemierzył pieszo las Ashdown, gdzie Milne dostał inspiracji do stworzenia bajki, po czym stworzył zestaw szkiców. Ba, Shepard zjawił się niezapowiedziany w progu domu Milne’ego i wręczył mu swoje rysunki.

6. Najbardziej znany wizerunek Kubusia Puchatka w czerwonej koszulce został stworzony przez Stephena Slesingera, który w latach 30. kupił prawa do postaci misia. Zaoferował on Milne’owi 1000 dolarów i dwie-trzecie przyszłych wpływów.

7. Według magazynu „Forbes” Kubuś Puchatek jest drugą najbardziej cenną postacią fikcyjną. Na pierwszym miejscu znajduje się Myszka Miki.

8. W Polsce uroczy niedźwiadek doczekał się swojej ulicy i mieści się ona w Warszawie.

I do tego kilka bezcennych cytatów- „Jest Biegun Południowy i jest chyba jeszcze Biegun Wschodni i Zachodni, choć ludzie nie lubią o nich mówić.”- „Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.” – „Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.”- „Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.”- „Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.”- „Miałbym pewien pomysł, ale nie myślcie, żeby był bardzo dobry.”- „Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zmieniłem zamiar.”- „Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.”

Życzę ciepłego dnia. I. Górka

Dyżur biblioteki w ferie

Witajcie! Informuję, że biblioteka szkolna będzie czynna podczas ferii w następujących dniach: wtorek (05.01.) w godz. 10-12, poniedziałek (11.01.) w godz. 9-11 i czwartek (14.01.) w godz. 15-17. Serdecznie zapraszamy! A.Szymoniak

Kalendarium świąt nietypowych styczeń

Mimo ferii, a może zwłaszcza na ich czas kolejny raz zapraszam Was do świętowania z przymrużeniem oka. W Nowym Roku również nie zabraknie okazji:

1 I – Światowy Dzień Pokoju, Dzień Domeny Publicznej;

2 I – Światowy Dzień Introwertyka, Dzień Ptysia;

3 I – Dzień Słomki do Picia;

4I – Światowy Dzień Braille’a, Dzień Spaghetti;

5 I – Dzień Bitej Śmietany;

6 I – Dzień Filatelisty, Światowy Dzień Misyjny Dzieci, Dzień Wtulania Się;

7 I – Dzień Dziwaka;

8 I – Dzień Elvisa Presleya, Dzień Rotacji Ziemi;

9 I – Dzień Ligi Ochrony Przyrody, Dzień Moreli;

10 I – Dzień Obniżania Kosztów Energii;

11 I – Dzień Sprzątania Biurka (warto pomyśleć o tym podczas ferii);

12 I – Dzień Całowania Złotowłosych;

13 I – Dzień Wzajemnej Adoracji, Międzynarodowy Dzień Koszuli, Dzień Gumowej Kaczuszki;

14 I – Dzień Ukrytej Miłości, Dzień Osób Nieśmiałych, Światowy Dzień Logiki;

15 I – Dzień Wikipedii;

16 I – Dzień Pikantnych Potraw;

17 I – Dzień Wszystkich Fajnych, Światowy Dzień Pizzy, Światowy Dzień Śniegu;

18 I – Dzień Kubusia Puchatka;

19 I – Dzień Popcornu;

20 I – Dzień wiedzy o pingwinach, Dzień Bigosu;

21 I – Dzień Babci, Międzynarodowy Dzień Przytulania, Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych;

22 I – Dzień Dziadka, Dzień Ostrego Sosu;

23 I – Dzień bez Opakowań Foliowych, Dzień Najbardziej Kochanych, Dzień Pisma Ręcznego;

24 I – Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, Międzynarodowy Dzień Edukacji;

25 I – Dzień Sekretarki i Asystentki, Dzień Kryptologii;

26 I – Dzień Transplantacji, Dzień Drugiej Połówki;

27 I – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia;

28 I – Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, Międzynarodowy Dzień LEGO;

29 I – Dzień Składanki i Łamigłówki, Międzynarodowy Dzień Puzzli;

30 I – Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej, Dzień Rogalika;

31 I – Dzień Zebry;Miłej zabawy przy wybranych świętach.

Nie zapomnijcie o swoich Babciach i Dziadkach. Zapraszam jutro 5.01 na dyżur do biblioteki od 10 do 12. Pozdrawiam I. Górka

Życzenia świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim naszym czytelnikom i przyjaciołom, składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i szczęścia w nowym 2021 roku. Oby wszystkie Wasze marzenia się spełniły, a Nowy Rok był lepszy od tego minionego! Pod choinką życzymy Wam wymarzonych prezentów (oby były też książki!), na stole wigilijnym smacznych potraw ale przede wszystkim zdrowia dla Waszych rodzin. Prześlijcie życzenia dla wszystkich, z którymi nie możecie się spotkać. Oby kolejne święta były już normalne i rodzinne. Życzymy Wam tego i sobie z całego serca!!! Wasze Panie bibliotekarki: Anita, Izabela, Maria i Małgorzata.

Teksty polskich kolęd

Do Świąt zostało nam już naprawdę niewiele czasu, proponuję w tych ostatnich chwilach sprawdzić swoją znajomość pięknych kolęd. Poniżej znajdziecie krzyżówkę, która pomoże Wam odświeżyć pamięć. Już teraz życzę Wesołych Świąt i mnóstwa wolnego czasu na lekturę wybranych przez siebie książek. I. Górka

Książka na Święta

Polecam wszystkim lekturę na Święta. Wybrałam dla Was książkę „Chata” Wm. Paul’a Young’a. Oto kilka słów o fabule: „Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa, Missy, została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie ukrytej na pustkowiach Oregonu znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. To, co tam znajduje, odmienia jego życie na zawsze. W świecie, w którym religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?” Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was i być może odmienią tak, jak jego. Będziecie chcieli, żeby wszyscy przeczytali tę książkę!” (opis z okładki)

Po książkę serdecznie zapraszam na dyżur w czasie ferii zimowych. O terminie zostaniecie poinformowani wkrótce! A. Szymoniak

Quiz dla każdego

Dzień dobry, na dziś postarałam się zebrać kilka ciekawych quizów z rożnych dziedzin wiedzy. Sprawdźcie się, porównajcie swoje wyniki, a może dowiecie się czegoś interesującego oraz poszerzycie swoją wiedzę. Mam nadzieję, że znajdziecie tu test z każdego tematu który was interesuje lub jak zagadki o baśniach posłużą wam za chwilę rozrywki. Przypominam, tu nikt nie stawia ocen

🙂

Trzy słowa, jedna baśń – o którą chodzi?https://wiadomosci.gazeta.pl/…/13,129662,11501,trzy…

Zgadnij tytuły książki.https://kultura.gazeta.pl/…/13,143499,7686,myslisz-ze…

Kto jest autorem?https://wiadomosci.gazeta.pl/…/13,129662,11106…Test z ogólnej wiedzy szkolnejhttps://www.edziecko.pl/…/13,143484,13200…

Ciało człowieka – trzy słowahttps://zdrowie.gazeta.pl/…/13,101719,8687,trzy-slowa…

Coś dla matematykówhttps://wiadomosci.gazeta.pl/…/13,114907,7629,proste…

Polskie szczyty – geografiahttps://podroze.gazeta.pl/…/13,151165,11376,wydaje-ci…

Język angielskihttps://www.edziecko.pl/…/13,143484,5971,wybralismy…

Coś dla historyków – Polscy królowiehttps://www.edziecko.pl/…/13,143484,11160,to-podstawowe…

Pozdrawiam I. Górka

Książka na przedświąteczny weekend

Witam wszystkich ciepło! Dziś przygotowałam dla Was coś innego. To książka ks. Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki „Życie na pełnej petardzie”. Ksiądz Kaczkowski to niezwykły człowiek, którego przemyślenia warto poczytać. Niestety zmarł na nowotwór w 2016r. Mimo swojej choroby myślał o innych i radził jak cieszyć się życiem. Kilka słów o książce: „Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówił, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku. W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan opisał źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówił z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wiedział, że być może nie zostało mu wiele czasu.”

Po książkę zapraszam do biblioteki. Pamiętajcie, że czynna jest tylko we wtorek przed świętami w godz. 9-11 i 15-17. Potem zapraszamy w czasie ferii na 2 dyżury. Datę i godzinę prześlę Wam na dziennik. Pozdrawiam. A. Szymoniak

POCZUJ Z NAMI MAGIĘ ŚWIĄT

Witajcie! Coraz bliżej święta, więc i my chcemy Wam pomóc poczuć przedświąteczny nastrój. Proponujemy Wam książki świąteczne, dzięki którym poczujecie, że to już już. Proponujemy literaturę lekką i przyjemną, dzięki której odprężycie się podczas przedświątecznych przygotowań. Wiem, że te Święta Bożego Narodzenia będą inne. Dla niektórych szczególnie trudne, ze względu na brak możliwości spotkania z całą rodziną. Trzymajmy się wszyscy i pamiętajmy, że niedługo będzie normalnie. Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na zdjęcia Waszych choinek i dekoracji świątecznych na naszym profilu fb. A. Szymoniak

Ps. Wkrótce prześlę Wam informację o dyżurach biblioteki podczas ferii zimowych.

Książkowy Bałwanek

Uroczy, jak Olaf

Dzień dobry, była książkowa choinka teraz czas na bałwanka. Zazwyczaj jest to figurka przypominająca człowieka wykonana ze śniegu i stanowi główny symbol zimy. Nasz jest wariacją, ale mam nadzieję, że zabawną i odzwierciedla choć trochę tradycyjnego brata. Znane bałwany:

Bałwanek Bouli – bohater francuskiego serialu animowanego.

Bałwan (Schneemann) – maskotka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku.

Arktos – czarny charakter niemieckiego serialu animowanego Tabaluga.

Bałwanek Olaf – bohater filmu Walta Disneya Kraina Lodu.Jack Frost – tytułowy bohater filmu familijnego.

Pozdrawiam i życzę białej zimy I. Górka