Już 1 grudnia rusza akcja „Podaruj bibliotece książkę na Gwiazdkę”

Drodzy czytelnicy! Po raz 16 wraz z początkiem grudnia rusza akcja „Podaruj bibliotece książkę na Gwiazdkę”. Jak co roku zwracamy się z prośbą, do całej społeczności szkolnej, o podarowanie naszej bibliotece książek. Tym razem bardzo chętnie przyjmiemy również filmy (DVD), audiobooki, gry planszowe oraz puzzle. Jeżeli macie w domu książki, których już nie czytacie, lub robicie świąteczne porządki, to pamiętajcie o naszej zbiórce. Prosimy o przynoszenie książek wydanych po roku 2000. Dajcie niechcianym rzeczom drugie życie! W bibliotece na ladzie czeka na Was pudełko, do którego możecie składać dary. Akcja trwa do 05.01.2023 roku. Liczymy na Waszą hojność. Pozdrawiamy i z góry dziękujemy za wszystkie prezenty dla biblioteki! A. S.

Kalendarz adwentowy 2022

Dzień dobry! Już w środę rozpoczynamy książkowe odliczanie do świąt. Wzorem zeszłego roku znów na drzwiach biblioteki zawiśnie kalendarz adwentowy. Co dzień w jego okienkach ukazywać się będzie kolejna książka polecana na ten czas i przybliżająca nas do Wigilii. Co się za nimi kryje? Zobaczcie sami odwiedzając bibliotekę.

Książka na najbliższy tydzień

Dzień dobry! Ostatnio czystym przypadkiem natknęłam się na konkurs organizowany przez wydawnictwo SQN. Zadaniem było jak najszybsze dodanie w komentarzu zdjęcia biblioteki. Spróbowałam wysyłając zdjęcie naszego księgozbiory. Udało się!!! W nagrodę biblioteka otrzymała książkę Pawła Radziszewskiego „ Niepowinność”.

Opis z okładki: „Opowieść o poszukiwaniu tożsamości w postapokaliptycznych realiach upadającego pegeeru.

Seweryn i Jacek są sąsiadami z różnych pięter tego samego szarego bloku. Na najwyższym mieszka syn dyrektora pegeeru, który chce być taki jak jego tato. Na parterze – syn palacza. On z kolei stara się być kimś innym niż jego ojciec. Marzena, w której obaj się kochają, zawsze wie, co powinna zrobić, ale nie pomaga jej to w byciu sobą. Rodzice straszą dzieci, że jeśli będą niegrzeczne, dyrektor pegeeru zamknie je w piwnicy. Bohaterowie trochę się boją, ale są ciekawi tego, o czym na osiedlu się nie rozmawia. Dlaczego palacz wypożycza książki? Kim są ludzie, którzy nie wychodzą na powierzchnię? Dlaczego dzieci wysłane do szkoły z internatem stamtąd nie wracają? Chociaż wiedzą, że nie powinni, Marzena, Jacek i Seweryn schodzą coraz głębiej, poznając prawdę o miejscu, w którym żyją, o swoich rodzicach i o sobie. Gdy zdają sobie sprawę, że o pewnych rzeczach woleliby nie wiedzieć, jest za późno, bo stają się dorośli.

Niepowinność to powieść o szarości, która wcale nie znajduje się pomiędzy czernią i bielą, lecz łączy w sobie wszystkie kolory świata.”

Książkę możecie wypożyczyć i dzielić się z nami odczuciami.

Wydawnictwu SQN i Pawłowi Radziszewskiemu serdecznie dziękujemy.

Rozkład jazdy

Dzień dobry! Świąteczny nastrój zbliża się wielkimi krokami, więc chciałabym naświetlić co czeka na Was w bibliotece w najbliższym czasie.

Już 30 listopada z okazji imienin Św. Andrzeja, każdy może zdać się na los i z przymrużeniem oka sprawdzić co czeka go w przyszłości – książkowe wróżby czekają.

Powraca dla Was szybki konkurs tym razem mikołajkowy w dniach 1-5.12, możecie obstawić ile sztuk słodyczy znajduje się w naszym słoiku. Osoby, które będą najbliższe prawidłowego wyniku zgarną całą zawartość.

Na drzwiach wejściowych do biblioteki od 1. 12 zaczynamy świąteczne odliczanie, codziennie w naszym adwentowym kalendarzu pojawi się nowa ciekawa książka.

Również od 1.12 rozpoczynamy akcje podaruj bibliotece książkę na gwiazdkę. Do 5.01.2023, każdy kto chce, może podarować drugie życie swoim książkom, filmom na DVD, audiobookom na CD, grom planszowym czy puzzlom.

W dniach 5-6.12 na przerwach i wolnych lekcjach (dla chętnych) prowadzimy warsztaty ozdob świątecznych, będziemy robić aniołki i choinki z papieru, które można zabrać lub podarować szkolnemu wolontariatowi na szczytny cel.

W Mikołajki (6.12) każdy wypożyczający książkę, może liczyć na drobny upominek, które Świetny zostawił dla nich w bibliotece.

Od 7 do 16 grudnia, maraton kolorowanek świątecznych.

Będzie się działo, zapiszcie daty w kalendarzu, miejcie oczy i uszy otwarte. O wszystkim oraz ewentualnych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.

Zapraszamy.

Nasze logo

Dzień dobry! Mam zaszczyt ogłosić wyniki naszego konkursu na logo biblioteczne. W wyznaczonym terminie otrzymaliśmy kilka bardzo pięknych prac. Komisja miała duży problem z wyborem, ponieważ każda była inna, unikatowa i ciekawa. Mimo wszystko jednogłośnie wybraliśmy logo zaprojektowane przez Katarzynę z klasy 4E, która zapraszamy do biblioteki po odbiór nagrody i jednocześnie informujemy, ze od teraz jej praca będzie pełniła funkcję oficjalnego loga naszej biblioteki.

Wszystkim, biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, a Katarzynie gratulujemy.

Tym samym zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnym szybkim konkursie tym razem mikołajkowym, już 1 grudnia.  

Strefa kibica

Witajcie! Zapraszamy wszystkich kibiców piłki nożnej do biblioteki. Już dziś startujemy z naszą strefą kibica. O 14.00 pierwszy mecz, którzy możemy obejrzeć wspólnie Anglia – Iran. Będzie można go obejrzeć w bibliotece. Oprócz tego tabela z wynikami i lektura dla prawdziwego fana. A jutro startujemy o 11.00 z meczem Argentyna-Arabia Saudyjska. Zapraszamy!

Polecamy!

Witajcie! My już dziś zaczynamy świętować Mundial rozgrywany w Katarze. Aby wprowadzić Was w nastrój największego święta piłki nożnej przygotowałyśmy na dziś biografię wybitnego piłkarza Leo Messegio. To pozycja Guillema Balague „Leo Messi”. Ten reprezentant Argentyny jest na pewno jednym z najlepszych piłkarzy świata. Z pewnością będziemy z zapartym tchem śledzić poczynania zarówno jego, jak i innych gwiazd piłki nożnej. Poznajcie krótki opis fabuły: „1 maja 2005 roku 17-letni Lionel Messi strzelił swojego pierwszego gola dla FC Barcelony, stając się najmłodszym piłkarzem, który tego dokonał. Od tamtego momentu jego kariera to zawrotna podróż na sam szczyt futbolowego świata. Guillem Balague niezwykle dokładnie prześwietla życie Argentyńczyka. Bada jego włoskie korzenie, odkrywa, że niewiele zabrakło, by urodził się w Australii, opisuje początki w La Masii, gdy „karzeł” z łatwością ogrywał zdumionych Pique i Fabregasa.”

Wszystkich kibiców zapraszamy do biblioteki, gdzie już w poniedziałek powstanie strefa kibica i możliwość obejrzenia meczy rozgrywanych o 11 i 14. Zapraszamy!

Zapraszamy na nową wystawkę

Witajcie! Dzisiaj zapraszamy na wystawkę książek, które zostały nagrodzone Literacką Nagrodą NIKE. Nagroda ta przyznawana jest od 1997 roku. Mamy w swoich zbiorach parę książek, które ją otrzymały. Są to: „Widnokorąg”, „Piesek przydrożny”, „Chirurgiczna precyzja”, „Matka odchodzi”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Bieguni”, „Nasza klasa”, „Ciemno, prawie noc”, „Księgi Jakubowe”, „Nakarmić kamień”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, „Nie ma”, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli”, „Kajś”, i tegoroczny laureat „Mondo cane”. Serdecznie zapraszamy do lektury literatury współczesnej polskiej, bo naprawdę warto. Zwłaszcza, że macie tu do wyboru: powieść ,reportaż, poezje i eseje. Do zobaczenie w bibliotece! A. Szymoniak

Książka na dłuższy weekend

Dzień dobry! Nie możemy się spotkać dziś w bibliotece, ale to nie powód, żeby nie zaproponować Wam kolejnej książki. Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskanie Niepodległości zapraszam na opowieść z historią w tle.

„Stulecie Winnych” to powieść Ałbeny Grabowskiej, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…

W bibliotece dostępna jest cała trylogia, po którą zachęcam sięgnąć. Wielu z Was na pewno widziało serial oparty na książce, ale zapewne zdajecie sobie sprawę, ile treści ucieka w ekranizacjach. Zapraszam więc po powrocie z nauki zdalnej do wypożyczeń.

Polska droga do niepodległości.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzimy 11 listopada. Z tej okazji w naszej bibliotece znów można zapoznać się z książkami dotyczącymi tej tematyki, jak i całej burzliwej historii naszego państwa. Są wśród nich albumy, biografie, encyklopedie, wspomnienia, eseje itp.

Zapraszamy do biblioteki.