Wakacje czas zacząć…

Kochani życzymy Wam, aby najbliższe dwa miesiące przyniosły spokój, radość, odpoczynek , beztroskę i nie zapominajcie , że ,, Kto czyta książki – żyje podwójnie” jak powiedział Umberto Eco

Pozdrawiamy Bibliotekarze 🙂

Czytelnik roku 2019/2020 wybrany!

Nagroda dla Czytelnika Roku 2019/2020

Witajcie! Miło nam poinformować, że wybrany został czytelnik roku naszej biblioteki. Jak co roku organizujemy wśród uczniów konkurs promujący czytelnictwo, w którym wygrywa osoba, która wypożyczyła najwięcej książek w danym roku szkolnym. Tym razem, ze względu na panujące warunki epidemiczne w Polsce, wzięliśmy pod uwagę czas sprzed zamknięciem szkół. Miło nam zatem poinformować, że laureatem jest Krystian Nieckula z klasy 2F. Serdecznie gratulujemy! Nagrodę przekażemy wychowawcy klasy. A pozostałych uczniów zachęcamy do wypożyczeń w przyszłym roku szkolnym. Mam nadzieję, że we wrześniu zobaczymy się w szkole a koronawirus ustąpi. Pozdrawiam! A. Szymoniak

Książka na wakacje

Witam wszystkich czytelników. Jak zapewne wiecie, w piątek zaczynają się wakacje. Każdy z nas chce wypocząć i odwiedzić ciekawe miejsca. W tym roku nasz wypoczynek będzie pewno wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Większość z nas spędzi urlop w najbliższej okolicy szukając bezpiecznych atrakcji. Dlatego polecam Wam dziś ciekawy przewodnik po naszej okolicy „Gdzie chadzały Południce?” Adama Górki. „Ci, którzy zdecydują się na przeczytanie przewodnika dowiedzą się między innymi: dlaczego w nocy warto chodzić środkiem drogi? Jak zostać bogatym choć niekoniecznie szczęśliwym? Dlaczego warto odpocząć w środku pracy? Czym różnią się blachy od blech? Gdzie wieża jest niższa od kościoła? Pod którym kamieniem leży diabeł, a na którym liczył swoje pieniądze? Czemu warto ugościć nieznajomych, a już szczególnie w deszczowe dni?…”

W przewodniku znajdziecie opisy tras spacerowych i bazę noclegową oraz mnóstwo ciekawostek i przydatnych informacji. Zapraszam do biblioteki! A. Szymoniak

Ostatni przegląd ciekawych programów TV

Witajcie! Po raz ostatni w tym roku szkolnym przedstawiam Wam propozycję tego, co warto zobaczyć w naziemnej TV w tym tygodniu. Stacja przeszły już na letnią ramówkę, więc jest mniej programów edukacyjnych i kulturalnych. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Pozdrawiam słonecznie na przekór pogodzie! A. Szymoniak

PONIEDZIAŁEK

TVP KULTURA

13.30 – Bruno Schulz – program o życiu i twórczości B. Schulza

16.15 – Hubal – film historyczny

22.30 – Dzieci z dachu świata – dokument o dorastaniu w Nepalu

TVP HISTORIA

13.30 – Popioły – film Andrzeja Wajdy, adaptacja książki S. Żeromskiego

19.05 – Kariera Nikodema Dyzmy – serial na podst. powieści T. Dołęgi-Mostowicza

POLSAT

20.05 – Więzień labiryntu: Próby ognia – film, adaptacja książki

WTOREK

TVP KULTURA

16.30 – Daleko od okna – film, adaptacja prozy H. Krall

0.05 – Makbet – opera

TVP HISTORIA

17.20 – Poszukiwacze skarbów – program

18.55 – Kariera Nikodema Dyzmy – serial na podst. powieści T. Dołęgi-Mostowicza

TVN 7

20.00 – Terminator 2: Dzień sądu – film

ŚRODA

TVP KULTURA

14.30 – Drzazgi – film

22.10 – Balszoj – serial o dziewczynie, która zostaje primabaleriną

TVP HISTORIA

13.20 – Francja przy stole – dokument

15.25 – Jakub Narkiewicz-Jodko. Pogromca piorunów albo elektryczny człowiek

18.30 – Polska Kronika Filmowa

TV PULS

20.00 – Django – western

CZWARTEK

TVP KULTURA

14.50 – Legenda Tatr – dramat

21.20 – Dekalog 5 – film K. Kieślowskiego

22.35 – Dekalog 6 – film K. Kieślowskiego

TVP HISTORIA

15.35 – Historia NASA

21.00 – Wiedeń – miasto cesarzy

TV PULS

20.00 – Dirty Dancing – film – klasyka

SUPER POLSAT

20.00 – Desperado – film

PIĄTEK

TVP KULTURA

15.10 – Duże zwierzę – film J. Stuhra

20.00 – Goldfinger – James Bond w akcji

23.45 – Gomorra – serial

TVP HISTORIA

21.15 – Wojna i pokój – serial na podst. książki L. Tołstoja

POLSAT

22.45 – Max Payne – film adaptacja słynnej gry

TVN

22.45 – Niezłomny – film wojenny

Ciekawostka o…Erin Brockovich

Myślę , że każdemu z nas od razu na myśl przychodzi amerykański  film fabularny  z 2000  w reżyserii Stevena Soderbergha z główną rolą Juli Roberts , za którą to dostała Oscara . A warto dzisiaj przyjrzeć się tytułowej bohaterce, która obchodzi 60 urodziny.

Erin Brockovich urodziła się 22 czerwca 1960. To amerykańska  aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika.

Będąc samotną matką trojga dzieci, w 1991 przeżyła wypadek samochodowy. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów , którzy zatrudnili ją u siebie w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam, zainteresowała się sprawą przeciwko Hinkley Compressor Station (przedsiębiorstwu z koncernu Pacific Gas and Electric) oskarżanemu o zatruwanie środowiska i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańców regionu. Jej zaangażowanie doprowadziło do wygrania sprawy i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska – suma 333 mln dolarów została podzielona między 600 rodzin.

Zaangażowanie jednej osoby doprowadziło do wspaniałego zakończenia sprawy i tak jak powiedział Nikołaj I. Turgieniew , że ,, Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego” jak widać- sprawdza się w każdym czasie .

Już wkrótce gra komputerowa będzie lekturą szkolną

Tak, tak. To nie fejk. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki, przy okazji promowania rodzimego rynku gier komputerowych, ogłosił że polska gra ” This War of Mine” od września ma trafić do kanonu lektur szkół średnich (pozycja uzupełniająca). Szkoły będą mogły korzystać z niej nieodpłatnie. Ma wesprzeć naukę takich przedmiotów jak: historia, socjologia, filozofia i etyka. Jak powiedział premier: „Poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a poprzez to również wnieść coś nowego do kultury nie tylko Polski, ale kultury całego świata – przekonywał. – Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać. Dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych – podkreślił.”

O czym jest ta gra? Produkcja polskiej firmy 11 bit studios pokazuję wojnę z perspektywy cywila. Gracz wciela się w jedną z ról i musi podjąć szereg trudnych decyzji, przewidując ich konsekwencję, aby przetrwać w ogarniętym wojną kraju.

Co myślicie o tak przełomowej decyzji? Czy warto sięgać po gry komputerowe w celach edukacyjnych? Ja myślę, że jak najbardziej. Wbrew panującej opinii większość gier uczy wielu przydatnych umiejętności i nie są to po prostu zjadacze czasu. Czekamy na więcej. Pozdrawiam! A. Szymoniak

Książka tygodnia

Dziś prezentuje Wam biografię niezwykłego człowieka, twórcy, wizjonera. To książka „Elon Musk” Ashlee Vance. Pewnie każdy widział start rakiety Falcon, która zabrała amerykańskich astronautów na stację kosmiczną. To pierwszy lot w kosmos USA od wielu lat. To firma Elona Muska wraz z NASA jest twórcą tego sukcesu. Pierwszy raz komercyjna firma wysyła ludzi w kosmos. Poczytajcie o twórcy SpaceX i TESLI: „Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na Ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy TESLA MOTORS, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego.”

Przeczytajcie koniecznie. Zapraszamy do biblioteki! A. Szymoniak

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Witajcie. Jak zapewne słyszeliście w mediach, w niedzielę obchodziliśmy rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz. Przy okazji tej historycznej rocznicy chciałam przypomnieć kilka książek i filmów, które opowiadają o obozach zagłady. W naszym księgozbiorze znajdziecie: powieści, wspomnienia, artykuły i filmy. Od pewnego czasu obserwuję wzrost zainteresowania tematyką obozową. Zapewne to poniekąd efekt popularności książki H. Morris „Tatuażysta z Auschwitz”, którą mamy w swoim księgozbiorze.

To bardzo chętnie wypożyczana przez Was książka

Każdy maturzysta zna również „Medaliony” Zofii Nałkowskiej. Polecam bardzo „Dymy nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej. Ten temat porusza także „Raport Witolda” W. Pileckiego. Możecie wypożyczyć album z czarno-białymi fotografiami obozu „Oświęcim : hitlerowski obóz masowej zagłady”. Są również pamiętniki oprawców „Rękopisy członków Sonderkommando. Z. 2”. Książki „Oflag II C Woldenberg” Józefa Bohatkiewicza, „Auschwitz po 50 latach. Czym był? Jakie ma dziś znaczenie?”, pamiętniki „W pobliżu Oświęcimia” Wojciecha Jakiełka, książkę o obozie Gross-Rossen „Gross-Rosen : obóz koncentracyjny na Śląsku” Mieczysława Mołdawy oraz film dokumentalny ” Dwie historie: Opowieści byłych więźniów obozów koncentracyjnych” i film „Lista Schindlera”. Jest też sporo artykułów prasowych. Zapraszam do wypożyczeń!

W tym momencie na rynku księgarskim pojawiło się bardzo dużo powieści o obozie w Oświęcimiu. Planuje kupić parę pozycji – napiszcie jaką chcielibyście przeczytać albo jaką polecacie. Pozdrawiam A. Szymoniak

Na co zwrócić uwagę w tym tygodniu w TV?

Witam wszystkich czytelników po maturach i długim weekendzie. Poczuliśmy wolność i pewno większość z Was spędza czas na świeżym powietrzu nadrabiając towarzyskie i turystyczne zaległości. Jednak to jeszcze nie koniec roku szkolnego, więc przygotowałam dla Was zestawienie programów i filmów, które mogą Wam pomóc w nauce. Oto moje propozycje:

PONIEDZIAŁEK

POLSAT

20.00 – Więzień labiryntu – film sf

SUPER POLSAT

20.00 – Grand Budapest Hotel – komedia nominowana do Oscara

TVP KULTURA

13.30 – Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego

14.55 – Wodzirej – klasyka polskiego kina Feliksa Falka

16.40 – Carte blanche – film polski

TVP HISTORIA

13.25 – Cwał – film Krzysztofa Zanussi, wielokrotnie nagradzany

17.35 – Solidarność Walcząca w Trójmieście – dokument

WTOREK

POLSAT

20.05 – Szeregowiec Ryan – jeden z lepszych filmów wojennych w reż S. Spielberga

TVP KULTURA

14.45 – Pora umierać – film

21.00 – Kiedy Harry poznał Sally – film, klasyka

TVP HISTORIA

13.05 – Mont Sant-Michel: opactwo na skale – dokument

17.10 – Poszukiwacze skarbów – program

20.00 – Skarby Indusu – dokument

ŚRODA

POLSAT

20.05 – TAXI 5 – film – kolejna część popularnego cyklu

TVP KULTURA

12.50 – Rykoszety – film krótkometrażowy polski

TVP HISTORIA

19.55 – Klęska arktycznego konwoju – Jeremy Clarkson przybliża tragiczą historię wyprawy

20.55 – John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód

CZWARTEK

TVP 2

20.10 – Księżna – film historyczny

SUPER POLSAT

20.00 – Conan Barbarzyńca – film, ekranizacja książki

TVP KULTURA

16.40 – Kopalnie króla Salomona – film przygodowy

21.15 – Trzy kolory: Czerwony – ostatnia część trylogii Krzysztofa Kieślowskiego

TVP HISTORIA

13.35 – Skarby przeszłości i ich tajemnice – serial

17.35 – O zwierzętach i ludziach – historia dyrektora warszawskiego ZOO, który podczas wojny ukrywał Żydów

20.05 – Powrót czarnej śmierci – dokument

PIĄTEK

POLSAT

21.55 – Lara Croft Tomb Raider Kolebka życia – ekranizacja słynnej gry

TVP KULTURA

16.45 – Lekcje Pana Kuki – film polski

23.40 – Gomorra – serial

TVP HISTORIA

18.55 – Kariera Nikodema Dyzmy – serial na podstawie książki

21.15 – Wojna i pokój – serial na podstawie książki

Jak widzicie stacje już wyświetlają ramówkę letnią, więc trudno o programy edukacyjne, za to dużo ciekawych filmów. Pozdrawiam! A. Szymoniak

2020- Rok Romana Ingardena

W uchwale Sejmu RP napisano: ,,W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena- jednego z najwybitniejszych polskich filozofów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług uczonego, postanawia oddać Mu hołd. ”

Roman Ingarden urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studiował matematykę we Lwowie, a następnie filozofię w Getyndze, gdzie pod kierunkiem Edmunda Husserla uzyskał stopień doktora. Po I wojnie światowej pracował jako nauczyciel gimnazjalny w Lublinie, Warszawie i w Toruniu. Od 1933 roku pracował jako profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W tym też mieście spędził II wojnę światową, angażując się w organizację tajnego nauczania. Po wojnie Ingarden pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pod jego kierunkiem doktoryzowała się między innymi poetka Halina Poświatowska. Ingarden cieszył się opinią jednego z najważniejszych polskich filozofów, był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zmarł w Krakowie w 1970 roku.. Jego najważniejsze dzieła to: „O dziele literackim” wydane w języku niemieckim w 1931 roku i „O poznawaniu dzieła literackiego” (1937).

,, Książeczka o człowieku „R. Ingardena, dostępna jest w naszej bibliotece 🙂 Autor nakłania do refleksji o naturze człowieka, dotykając tematów ponadczasowych. Wskazuje kierunki myślenia o tym, kim jesteśmy dla siebie, czym wyróżniamy się w przyrodzie, jak sobie radzimy z czasem i przemijaniem, kiedy czujemy się wolni, czym jest odpowiedzialność.

Sięgając po Książeczkę o człowieku, czytamy o sobie.