Czytelnik roku 2021/2022 wybrany!

Nagroda dla Czytelnika Roku 2021/2022

Witamy! Miło nam poinformować, że czytelnik roku został wybrany. Nagrodę za największą ilość wypożyczonych książek otrzymuje Marcelina Szlachetka z klasy 3b. Serdecznie gratulujemy Marcelinie i zapraszamy do biblioteki po odbiór nagrody! Bibliotekarze

Ps. Pozostałych uczniów zapraszamy do wypożyczeń i walki o tytuł w przyszłym roku szkolnym.

Książka tygodnia

Witam! Dziś przygotowałyśmy dla Was trochę sensacji. Książka wybrana przez nas to „Zero” Marca Elsberga. Oto kilka słów o fabule: „Dziennikarka Cynthia Bonsant bada okoliczności śmierci przyjaciela swojej nastoletniej córki. Trop wiedzie do niezwykle popularnej platformy internetowej Freeme, która pod pozorem udostępniania różnego rodzaju udogodnień wydobywa od milionów użytkowników coraz więcej informacji i danych. Okazuje się, że każdy, kto z niej korzysta, poddawany jest perfidnej manipulacji. Jednak ktoś ostrzega Cynthię przed potęgą Freemee i jej pracowników powiązanych nawet ze służbami specjalnymi. Tym kimś jest Zero… Im szersze kręgi zatacza prywatne śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi dziennikarce. W świecie pełnym kamer, elektronicznych gadżetów i smartfonów ucieczka może okazać się niemożliwa.”

Temat niezwykle ciekawy i bardzo na czasie. Zapraszamy do biblioteki! A. Szymoniak

Polecamy z okazji Dnia Dziecka

Witam! Dziś kończymy świętowanie Dnia Dziecka. Na koniec przygotowaliśmy książkę tygodnia. To musiała być jakaś klasyka z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Polecamy zatem pierwszy tom cyklu autorstwa J.K. Rowling „Harry Potter i manień filozoficzny”. Co książka, która przebojem wbiła się do kanonu literatury dziecięcej i nadal zyskuje nowe rzesze oddanych fanów. Ten tom zapoczątkował istne szaleństwo na punkcie przygód młodego czarodzieja. Od skarpetek aż po filmy, od gier planszowych po gry komputerowe, od klocków Lego po pluszaki. Prawdziwy fan na pewno znajdzie coś dla siebie. A dla tych co nie znają? No cóż zapraszamy do świata pełnego magii i przygód. Zacznijcie od pierwszego tomu. Oto kilka słów o fabule: „Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja, którzy – podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley – traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy.” (opis z okładki)

Zapraszamy po wszystkie części przygód młodego czarodzieja! A. Szymoniak

Biblioteczna fotobudka

Dzień dobry!

Z okazji Dnia Dziecka biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do zrobienia sobie zdjęć w czytelniczej fotobudce.

W wypożyczalni stanęła konstrukcja, która powinna zadowolić każdego czytelnika. Zapraszamy naszych czytelników do wizyty w bibliotece. Każdy może zrobić sobie humorystyczne zdjęcie na tle książek. Swoimi portretami podzielcie się z nami w komentarzach na bibliotecznym facebooku.

Zapraszamy.

Tydzień gier planszowych w bibliotece

Witajcie! Już od poniedziałku w bibliotece świętujemy Dzień Dziecka. Zaczynamy od wspólnej gry. Planszówki przeżywają prawdziwy renesans. Kto nigdy nie grał w szachy, chińczyka czy scrabble? Wstąpcie na przerwie albo po lekcjach do biblioteki i zagrajcie w jedną z kilku gier, które dla Was przygotowaliśmy.

A już jutro kolejna niespodzianka dla wszystkich uczniów. Serdecznie zapraszamy! A. Szymoniak

Książka tygodnia

Witajcie! Przed nami kolejny majowy weekend. Nie można zatem zapomnieć o dobrej lekturze dla relaksu. Dziś przedstawiam Wam książkę Michelle Quach „Cała szkoła mówi o mnie”. To powieść o życiu i problemach współczesnej młodzieży, oczywiście z wątkiem romantycznym ale też feministycznym (co w praktyce znaczy być feministką?). Oto kilka słów o fabule: „Eliza pragnie zostać nową redaktorką naczelną szkolnej gazety. Ciężko na to pracowała, ma największe doświadczenia, a dziennikarstwo to jej hobby. Nieoczekiwanie konkurs wygrywa Len, znany w szkole jako świetny sportowiec. Mniej zdeterminowany niż Eliza, przystojny i, niestety dużo bardziej od niej lubiany. Porażka jest bolesna, a zraniona Eliza zostaje liderką szkolnego ruchu feministycznego. I wtedy sprawy komplikują się jeszcze bardziej, bo Len, konkurent i rywal, zaczyna jej się coraz bardziej podobać. Z wzajemnością? Ej, miłości nie było w planach!”

Zapraszamy do wypożyczeń! A.Szymoniak

Zapraszamy na warsztaty origami

Witajcie! Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty origami, które odbędą się w bibliotece w dniach 25-27.05.22 na długich przerwach (10.35 i 13.25). Nauczymy się wspólnie robić z papieru kolorowe wiosenne motylki. Każdy zrobiony motylek znajdzie miejsce w bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

Książka tygodnia

Witam! Dziś dla odmiany proponuje Wam komiks. Jako, że w naszej szkole fanów Wiedźmina Geralta nie brakuje, to polecamy „Dom ze szkła” komiks z serii Wiedźmin, którego autorami są Paul Tobin i Joe Querio. To prawdziwa uczta dla wilbicieli zarówno komiksów jak i wspomnianego zabójcy potworów. Oto kilka słów o fabule: „Podczas wędrówki przez nawiedzony Czarny Las wiedźmin Geralt spotyka Jakuba, owdowiałego rybaka. Jak się okazuje, żona mężczyzny, Marta, nawet po śmierci nie chce opuścić posiadłości zwanej Domem ze Szkła. Niekończące się korytarze, gdzie niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, oraz skrywana przez dom tajemnica sprawią, że Geralt będzie musiał wznieść się na wyżyny swoich wiedźmińskich umiejętności, aby nie tylko rozwiązać zagadkę związaną z Martą i Jakubem, ale też przeżyć.” (opis z okładki).

Zapraszamy do biblioteki po ten i inne komiksy oraz oczywiście po więcej wiedźmińskiej literatury. A. Szymoniak

Książka na długi majowy weekend

Witam! Dzisiaj zaczynamy majówkę. Wiadomo, że najlepiej spędzić wolny czas na powietrzu ale równie dobrze możecie zrelaksować się z dobrą lekturą w ręku. Dlatego polecamy Wam dziś całą serię książek z cyklu „Małe kobietki”. To klasyka literatury dziewczęcej autorstwa Louis May Alcott. Ostatnio klasyka kobiecej literatury cieszy się w naszej bibliotece dość dużą popularnością, więc zachęcamy do przeczytania tej serii. Oto kilka słów o fabule pierwszej części cyklu: „Jej bohaterkami są cztery siostry March: rozsądna szesnastolatka Małgorzata, odważna piętnastolatka Ludka, opiekuńcza i wrażliwa trzynastolatka Eliza i obdarzona silnym charakterem, dumna kilkulatka Amelka. Akcja powieści rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Pod nieobecność ojca, pastora zmobilizowanego jako kapelan w Armii Federalnej, siostry pozostają w domu z matką i wierną służącą. Rodzina March była niegdyś bogata, jednak została zrujnowana, kiedy ojciec dziewcząt podjął próbę ratowania bankrutującej firmy swojego przyjaciela. Pomimo codziennych trosk i trudności życia w czasach wojny, dorastające dziewczęta potrafią cieszyć się i pomagać bardziej poszkodowanym niż one same.” (opis z okładki).

Książka była wielokrotnie przenoszona na ekran. Jest to jedna z najpoczytniejszych powieści w dziejach literatury. Zapraszamy do biblioteki i życzymy udanego odpoczynku! A.S.

Książka tygodnia

Witajcie! Dzisiaj wracam do Was z fantastyką. Proponuję książkę Trudi Canavan „Gildia magów”. Jest to pierwsza część Trylogii „Czarnego Maga”. To pozycja, która kilka lat temu była dosłownie rozchwytywana przez naszych czytelników. W tym roku pożyczacie ją zdecydowanie rzadziej, stąd postanowiłam Wam przypomnieć ten tytuł. Oto kilka słów o fabule: „Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona, jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła, na okrutne traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem – wkładając w to całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez barierę i dosięga jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć – i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.” (opis z okładki)

Zapraszamy do biblioteki po tę i po pozostałe części cyklu! A. S.