Wesołych Świąt !

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych. Niech każdy z Was znajdzie pod choinką wymarzony prezent (książkę) i nabierze nowych sił na nadchodzący 2020! A w Nowym Roku samych sukcesów i spełnienia wszystkich marzeń. Bibliotekarze I LO 🙂

Książka na święta

Witajcie!

Na ten świąteczny wyjątkowy czas polecamy Wam powieść lekką i przyjemną z pozytywnym przesłaniem. To książka młodej polskiej pisarki literatury kobiecej Gabrieli Gargaś pt. „Namaluj mi słońce”. Oto kilka słow o fabule: „Sabina ma nietypowe zajęcie. Spotyka się z samotnymi ludźmi, których nikt nie chce wysłuchać, a oni opowiadają jej o swoich kłopotach i rozterkach. Jednak sama również nie ma łatwo… Jest samotna, i choć z pozoru akceptuje swoje życie, w głębi duszy boi się przyznać, że jest nieszczęśliwa, tłumiąc wszystkie uczucia. Pewnego dnia w parku poznaje dziewczynkę, Marysie. Przypadkowe spotkanie odmienia los Sabiny, a dziecko stopniowo zajmuje trwałe miejsce w jej sercu. Nie jest to jednak łatwe, uczucie dziewczynki początkowo irytuje Sabinę. Kiedy pojawia się ojciec Marysi, Maks, przystojny mężczyzna, obarczony niełatwą przeszłością, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót…” Przy takiej lekkiej fabule można się rozerwać i zrelaksować w czasie świątecznej gorączki. Zapraszamy!

UWAGA UWAGA!!!

Drodzy czytelnicy informujemy, że w dniach 07.01.-23.01.2020r. biblioteka będzie zamknięta. Tak długi okres wyłączenia biblioteki jest związany z koniecznością przeprowadzenia skontrum, czyli inwentaryzacji zbiorów. W związku z tym bardzo prosimy o wypożyczenie potrzebnych książek i czasopism „na zapas” jeszcze przed świętami. Pozdrawiamy i zapraszamy!

Na Grudniowe wieczory polecamy… Wiedźmina!

Witamy naszych czytelników!

Ponieważ data 20.12.19r. zbliża się wielkimi krokami (premiera serialu), nie mogliśmy pominąć najpopularniejszej polskiej serii fantasy. Polecamy książki o Geralcie z Rivii Andrzeja Sapkowskiego. Chyba nikomu nie musimy przedstawiać tej postaci. Już dziś Wiedźmina, dzięki książkom, grom, serialowi już nakręconemu i temu, który niebawem zobaczymy, zna chyba każdy. Jeśli jednak chcecie ponownie wyruszyć w przygodę z bohaterami sagi, lub pierwszy raz poznać rewelecyjny styl Andrzeja Sapkowskiego, zapraszamy!

Oto kilka słów wstępu: „Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się rozmaitego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce plugawe. A i niebacznie uwolniony z amfory dżinn, potrafiący zmienić życie spokojnego miasta w koszmar, się trafił. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca. Wiedźmina. Mistrza magii i miecza. Tajemną sztuką wyuczonego, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.”

Ps. A Wam jak podoba się H. Cavill w roli Geralta? A.S.

HO HO HO!!!

Witajcie!

Już jutro Mikołajki. Doszły do nas wieści, że bibliotekę odwiedzi jutro Święty Mikołaj! Każdemu czytelnikowi, który odda lub wypożyczy książkę, podaruje słodki upominek. Czekamy na Was już od rana do godziny 15 lub do wyczerpania zapasów słodyczy. Zapraszamy:)

HO HO HO

Rusza akcja „Podaruj bibliotece książkę na gwiazdkę”

W naszej szkole rusza trzynasta edycja akcji „PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ NA GWIAZDKĘ”. Zbiórka potrwa od 02.12.2019r. do 07.01.2020r. Prosimy wszystkich miłośników literatury, a szczególnie naszych Czytelników (uczniów i nauczycieli) o książki, które wzbogacą zbiory naszej biblioteki.

Zapraszamy do udziału w akcji. Liczymy na Państwa przedświąteczną szczodrość, zrozumienie idei tego przedsięwzięcia i z góry dziękujemy!

Dziś odrobina przygody i sensacji

Witamy! Przedstawiamy Wam tytuł, który na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom zagadek i historii. Oto książka „Zaginiony symbol” niezwykle popularnego amerykańskiego pisarza Dana Brown’a. „Robert Langdon – światowej sławy historyk i badacz symboli – zostaje niespodziewanie wezwany do Waszyngtonu, aby na prośbę swojego przyjaciela i mentora Petera Solomona, prominentnego członka loży masońskiej, wygłosić odczyt w gmachu Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że zaproszenie było starannie przygotowaną pułapką. Na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu. Pośrodku historycznej Rotundy ktoś umieścił odciętą dłoń Petera z wytatuowanymi symbolami i masońskim pierścieniem. To mistyczne zaproszenie do zaginionego świata skrywającegotajemną wiedzę…” (opis z książki)

Zapraszamy do wypożyczeń też inne książki tego autora: „Kod da Vinci”, „Inferno”, „Początek”, „Anioły i demony”. A.S.

Książka na dziś

Witajcie! Dziś przedstawiamy Wam tytuł „Apteka w gettcie krakowskim” Tadeusza Pankiewicza. Jest to pozycja zakupiona na życzenie naszych uczniów. Bohater książki żył w latach 1908-1993. W czasie okupacji hitlerowskiej uczynił ze swojej apteki na terenie getta krakowskiego azyl – pod względem symbolicznym i praktycznym. W niej spotykali się oprawcy i ofiary. Dzięki zbiegowi okoliczności aptekarz mógł stać się bacznym obserwatorem wydarzeń w gettcie. Przeczytajcie, bo warto! A.S.

Polecamy!

Witajcie! Przed nami kolejny jesienny weekend. Na szczęście za oknami jeszcze nie widać ponurej deszczowej aury listopada ale i tak zachęcamy Was do tego żeby wieczory spędzać z książką. Dziś przygotowaliśmy pozcyję z młodzieżowej serii „Plus minus 16”. To seria książek, w których poruszane są problemy współczesnej młodzieży. Tytuł „Zła dziewczyna” Beaty Ostrowickiej opowiada o zwyczajnej dziewczynie, która wkracza w dorosłość: „Marcyśka jest licealistką, szarą myszką, która przyjachała do Krakowa ze wsi i nie do końca umie sie w nim odnaleźć. Nie ułatwiają jej tego problemy z nawiązywaniem znajomości w szkole i kłopoty sercowe z Olafem (strasznie porządnym i nudnym) oraz Izem (zbyt bezpośrednim i dość niebezpiecznym). Kiedy dziewczyna dostaje mieszkanie po ciotce, wbrew decyzji najbliższych zaczyna mieszkać w nim sama. Jej nową rodziną zostaje Aśka (specjalistka od kłopotów) i jej kumple… Marcysia szybko zauważa, że żarty się skończyły i teraz tylko od niej zależy, jak potoczy się jej dalsze życie. Czy od nastolatki można oczekiwać odpowiedzialnych, dojrzałych decyzji? A gdy nie wszystkie są trafione, czy to oznacza, że jest po prostu złą dziewczyną? Dawna Marcyśka zdecydowanie powiedziałaby, że tak, ale ta obecna nie jest już tego taka pewna.” Zapraszamy do lektury! A.S.

Konkurs „Selfie z książką” rozstrzygnięty!

Miło nam zaprezentować Wam zdjęcia nadesłane na konkurs biblioteczny. Tematem było zdjęcie z książką. Dostaliśmy same pomysłowe i ciekawe prace, więc było nam niezwykle trudno wybrać te najlepsze. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za udział i przedstawiamy wyniki:

  1. Miejsce: Justyna Mirek z klasy 1CG
  2. Miejsce: Izabela Bałucka z 1F

3. Miejsce: Oliwia Kopp z klasy 2E

Wyróżnienia: Anna Skublicka z klasy 1E, Natalia Wątor z klasy 3B, Zofia Dziadek z klasy 1DG