Raport Biblioteki Narodowej dotyczący czytelnictwa w Polsce

Dzień Dobry wszystkim! Dziś chcę Wam zaprezentować parę informacji dotyczących czytelnictwa w Polsce w 2019r. Przede wszystkim ta najlepsza wiadomości to wzrost czytelnictwa do 39%. To najlepszy wynik od 2014 r. To oznacza, że 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w zeszłym roku.

Jak podaje Biblioteka Narodowa czytelnicy sięgali przede wszystkim po literaturę kryminalną i sensacyjną a zwłaszcza thrillery psychologiczne. Wzrost czytelnictwa spowodowany był przede wszystkim przez ekranizację książek. Powstały liczne seriale telewizyjne, filmy czy gry komputerowe. Wielkie znaczenie miała literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Prowadzone były także liczne kampanie społeczne promujące czytelnictwo. Dofinansowane zostały także biblioteki publiczne i szkolne. Oto zestawienie najpopularniejszych pisarzy roku 2019 w Polsce:

1. Remigiusz Mróz
  2. Olga Tokarczuk
  3. Stephen King
  4. Henryk Sienkiewicz
  5. Adam Mickiewicz
  6. Andrzej Sapkowski
  7. Katarzyna Bonda
  8. Katarzyna Grochola
  9. Blanka Lipińska
  10. B.A. Paris
  11. Bolesław Prus