Dziadoween

Dziś w formie zabawy możemy bawić się podczas słowiańskiego święta Dziadoween, kto woli amerykańskie Halloween. Słowiańskie dziady to folklorystyczne określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. Istotą tych obrzędów było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków, okresowo powracającymi do siedzib z czasów swojego życia. Z kolei symbolem Halloween jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp.

Również literatura zawiera wiele w/w motywów. Z tej okazji powstała wystawka książek, które mogą wprowadzić Was w nastrój tego dnia. Mamy duchy, wampiry, czarownice, wilkołaki, klasyczne horrory.

Zachęcamy do wypożyczeń.