Polecamy kolejną książkę

Witam! Dzisiaj wybrałam dla Was klasykę powieści romantycznej, „Dumę i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen. To wspaniała lektura na jesienne wieczory. Pewno wiele z Was oglądało ekranizację tej powieści. Powstał zarówno serial jak i filmy. Warto przeczytać tę historię i porównać z adaptacją filmową. Dla tych, którzy nie znają fabuły przytoczę opis książki z okładki: „Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek – zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć – nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. Duma i uprzedzenie uznana została za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Swoje znaczenie miały też melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny, oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata.”

Zapraszam po inne klasyczne powieści romantyczne od biblioteki! A. Szymoniak