Książka tygodnia

Witam wszystkich! Kolejny tytuł z naszych zbiorów, który chciałabym Wam polecić to „Służące” autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak. Jest to opowieść o przedwojennej Polsce z perspektywy młodych dziewcząt pozbawionych wykształcenia i perspektyw, które pracowały jako służące. Jak pisze autorka jest to pierwsza w Polsce książka, która opowiada losy tych kobiet. Oto kilka słów o treści: „Polskie „białe niewolnice” pierwszej połowy XX wieku. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę w wieku piętnastu lat. Pozbawione prawa do wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie.”

Niezwykle ciekawa książka o warstwie społecznej nieco zapomnianej a tak powszechnej w czasach przed II wojną światową. Zapraszam do biblioteki! Już od poniedziałku otwartą w normalnych godzinach. Pozdrawiam! Anita Szymoniak