Książka tygodnia

Witam!

Maj nie rozpieszcza nas pogodą a więc na deszczowe dni proponujemy Wam kolejną książkę ze zbiorów naszej biblioteki. Tym razem jest to powieść Waltera Tevis’a „Gambit królowej”. To pozycja nie tylko dla fanów gry w szachy. Przeczytajcie krótki opis z okładki: „W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafiła do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia. „Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia”.

Dla wszystkich miłośników gry w szachy polecam serial na podstawie książki dostępny na jednej z platform telewizyjnych. Zapraszamy do wypożyczeń!