Nasza polecajka.

Dziś trochę naukowo, ale ogromnie ciekawie. Na najbliższy tydzień polecamy Waszej uwadze książkę Erica R. Kandela – amerykańskiego neurobiologa nagradzanego wieloma nagrodami w tym najważniejszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za badania nad uczeniem się i pamięcią.

„Zaburzony umysł. Co nietypowe mozgi mówią o nas samych” to w skrócie książka opisująca co dzieje się w mózgu osób cierpiących na spektrum autyzmu, depresje, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię, Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona, stres pourazowy czy nałogi. Napisana bardzo prosto i zrozumiale, daje nam nowy obraz człowieka dotkniętego tymi przypadłościami, jego możliwości i ograniczenia.

Opis z okładki:

„Dlaczego matematycy przejawiają częściej cechy autystyczne? W jakim stopniu decyzje moralne są uwarunkowane przez biologię? Czy psychoterapia może zmieniać strukturę układu nerwowego? W jaki sposób indywidualne poczucie „ja” wyłania się z fizycznej materii mózgu? To tylko niektóre z kwestii, jakie w swojej najnowszej książce porusza noblista, jeden z pionierów współczesnej neuronauki, profesor Eric R. Kandel. Szczegółowo opisuje zakłócenia procesów mózgowych, skutkujące trapiącymi ludzkość zaburzeniami, takimi jak: autyzm, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, choroby Alzheimera i Parkinsona czy zespół stresu pourazowego. Kandel przybliża każde z tych zaburzeń, podaje historię ich diagnozowania i metod leczenia oraz omawia najnowsze badania z zakresu genetyki, neurochirurgii i farmakologii. Przekonuje, że badając zakłócenia pracy mózgu, pogłębimy swoją wiedzę o myśleniu, odczuwaniu, pamięci i kreatywności każdego z nas, a dogłębne zrozumienie zaburzeń pozwoli zmierzyć się z wielkim pytaniem, w jaki sposób miliardy neuronów generują świadome „ja”.”

Zapraszam po książkę do biblioteki, zaświadczam że warto po nią sięgnąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii biblioteka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.