Słowiańskie wierzenia

Noc Kupały, zwana również Nocą Świętojańską rozpocznie się 21 czerwca po zachodzie słońca. Noc Kupały to najkrótsza noc w roku. W poniedziałek rano o godzinie 5:32 nastąpiło przesilenie letnie i zaczęło się astronomiczne lato.

Pierwszy dzień astronomicznego lata jest jednocześnie najdłuższym dniem roku, a następująca po nim Noc Kupały (Noc Świętojańska) – najkrótszą.

Noc Świętojańska, zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające do obyczajów słowiańskich, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, dawniej było świętem pełnym magii i wróżb, świętem miłości, radości, a także urodzaju i płodności.

W bardzo ciekawy sposób o tej wyjątkowej nocy i innych słowiańskich wierzeniach pisze w cyklu „Kwiat paproci” Katarzyna Berenika Miszczuk. Zainteresowanych tematyką zapraszamy do biblioteki. IG