Szczypta sensacji

Dzień dobry! Dziś mam dla was kilka mam nadzieję sensacyjnych ciekawostek z książkowego podwórka. Czy wiecie, że…

„Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena został napisany na maszynie, za pomocą jedynie dwóch palców.

Trzy najczęściej czytane książki na świecie to Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga, oraz… seria Harry Potter!

Najmniejsza książka na świecie powstała w 1976 roku w Polsce. Był to egzemplarz „Alfabetu Łacińskiego” o wymiarach 1 x 0,8mm, a jego autorem był Zygmunt Szkocny. Z kolei największy tom na świecie powstał w USA, w stanie Colorado. Jego wymiary wynosiły 2,74m x 3,07m.

w 2007 roku Stephen King, podczas wizyty w Australijskie księgarni, wpadł w twórczy szał i zaczął pisać na wszystkim co miął pod ręką. Uznano go wtedy za wandala.

Najczęściej strona, na której czytelnik porzuca czytanie danej książki to strona 18.

Z powodu mówiących zwierząt „Alicja w Krainie Czarów” została zakazana w Chinach.

Książka, najczęściej zgłaszana w Stanach jako „obrażająca uczucia religijne” to Harry Potter.

Z Polski pochodzi autor największej ilości powieści (ponad 600), czyli Józef Ignacy Kraszewski.

Pozdrawiam i zachęcam do sięgania po klasykę jak i literaturę współczesną, której bogaty zbiór znajdziecie w naszej bibliotece. I.Górka

(źródło: Książki – ciekawostki. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o lekturach? – wiedzaiedukacja.pl