Garść informacji o zawodzie bibliotekarza

Dzień dobry! Każdego roku 8 maja, bibliotekarze mają swoje małe święto. Z tego powodu, chciałabym wam przybliżyć troszkę naszą codzienną pracę. Zdecydowanej większości nie widzicie na co dzień, ale my nie rzadko nie mamy czasu nawet na chwilę usiąść, czy wypić stereotypową kawę z którą tak wiele osób nas bibliotekarzy kojarzy.

Dlatego przedstawiam wam garść informacji o naszym zawodzie.

Bibliotekarz to osoba pracująca w bibliotece – co przecież jest oczywiste. Do jej zadań należy gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie  zbiorów biblioteki. Spełnia funkcje informacyjne, wyszukuje, wstępnie selekcjonuje i przekazuje wyniku swojej pracy czytelnikom. Zajmuje się też tworzeniem narzędzi przydatnych do przeszukiwania zbiorów.

Dodatkowo bibliotekarz może pełnić inne zadania wynikające z pracy w bibliotece o określonym charakterze – bibliotekarz szkolny pełni funkcje wychowawcze. W ramach pracy odpowiedzialny jest za organizowanie wystaw, spotkań autorskich, szkoleń, warsztatów, lekcji bibliotecznych z uczniami, różnego rodzaju akcji popularyzujących czytelnictwo.

Przede wszystkim jednak, bibliotekarz to osoba, która zajmuje się wypożyczaniem książek, doradztwem w ich doborze, zakupem nowości i ich opracowaniem,  organizowaniem inicjatyw czytelniczych oraz szerzeniem czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i innych ludzi.

Jesteśmy dla Was, dlatego serdecznie zapraszamy w mury naszej biblioteki. Odwiedzajcie nas, daje nam to wielką radość i satysfakcje z pracy, gdy chcecie czytać. Pozdrawiam I.Górka