Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień dobry! Wczoraj 21.02 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, dla upamiętnienia protestu w Bangladeszu z 1952 roku, podczas którego śmierć poniosło pięciu studentów domagających się uznania języka bengalskiego językiem narodowym. Według ONZ aż 40 % używanych obecnie języków zagrożonych jest wyginięciem. Od 1950 roku zanikło ich 250. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma dopomóc ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.Dbajmy o piękno i kulturę Naszego języka. Mimo, że Polski nie było na mapach on zawsze nam towarzyszył i nie umarł. Powtarzając za Mikołajem Rejem (który sławił swój język i pisał tylko i wyłącznie po polsku): „A niechaj narodowe wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Na zdjęciu tylko część, jakże bogatego, bibliotecznego zbioru słowników, które pomagają nam w zachowaniu poprawności Naszego języka.

Zapraszamy do biblioteki. I. Górka