Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Dzień dobry!Dziś po dłuższej przerwie (świątecznej i przyspieszonych feriach) wracamy do pracy, nadal zdalnej, ale do szkolnej rzeczywistości. Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do działania. Przypominam, że biblioteka jest do waszej dyspozycji w następujące dni i godziny: wtorek 9-11, 15-17, środa i czwartek 8-10, 15-17. Bardzo serdecznie zapraszamy, nie tylko po lektury, ale beletrystykę czy czasopisma. W innych terminach zachęcamy do kontaktu z nami on-line (Facebook, dziennik elektroniczny). Wróćmy jednak do rzeczywistości bardzo przyjemnym tematem. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Kto z Nas nie zna tego wesołego, puchatego niedźwiadka i gromadki jego przyjaciół, którzy narodzili się pod piórem Alana Alexandera Milne’a.Poczytajcie o kilku ciekawostkach dotyczących tego Misia o Małym Rozumku:

1. Kubuś Puchatek jako bajkowa postać miała swoje odzwierciedlenie w maskotce, którą otrzymał syn Milne’ego, Christopher Robin.

2. Autorką pierwszego i najbardziej znanego polskiego przekładu książki jest Irena Tuwim, siostra Juliana Tuwima. To ona wymyśliła, by oryginalny Winnie The Pooh w Polsce nazywany był „Kubusiem Puchatkiem”.

3. W niektórych językach miś ma swoje wyjątkowe nazwy. Kubuś Puchatek na Węgrzech nazywany jest „Micimackó”, w Danii „Peter Plys”, w Norwegii „Ole Brumm”, w Niemczech „Pu der Bär”, na Kaszubach… „Miedzwiôdk Pùfôtk”.

4. „Kubuś Puchatek” doczekał się tłumaczeń w 46 językach, w tym na łacinę. Książka nosząca tytuł ”Winnie ille Pu” stała się jedyną książką w tym języku, która trafiła na listę bestsellerów ”New York Timesa”.

5. Ernest Shepard jest autorem ilustracji znanych nam z książek o Kubusiu Puchatku. Mężczyzna tak bardzo chciał odpowiadać za rysunkowe wersji postaci, że przemierzył pieszo las Ashdown, gdzie Milne dostał inspiracji do stworzenia bajki, po czym stworzył zestaw szkiców. Ba, Shepard zjawił się niezapowiedziany w progu domu Milne’ego i wręczył mu swoje rysunki.

6. Najbardziej znany wizerunek Kubusia Puchatka w czerwonej koszulce został stworzony przez Stephena Slesingera, który w latach 30. kupił prawa do postaci misia. Zaoferował on Milne’owi 1000 dolarów i dwie-trzecie przyszłych wpływów.

7. Według magazynu „Forbes” Kubuś Puchatek jest drugą najbardziej cenną postacią fikcyjną. Na pierwszym miejscu znajduje się Myszka Miki.

8. W Polsce uroczy niedźwiadek doczekał się swojej ulicy i mieści się ona w Warszawie.

I do tego kilka bezcennych cytatów- „Jest Biegun Południowy i jest chyba jeszcze Biegun Wschodni i Zachodni, choć ludzie nie lubią o nich mówić.”- „Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.” – „Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.”- „Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.”- „Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.”- „Miałbym pewien pomysł, ale nie myślcie, żeby był bardzo dobry.”- „Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zmieniłem zamiar.”- „Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.”

Życzę ciepłego dnia. I. Górka