Ciekawostka o…Erin Brockovich

Myślę , że każdemu z nas od razu na myśl przychodzi amerykański  film fabularny  z 2000  w reżyserii Stevena Soderbergha z główną rolą Juli Roberts , za którą to dostała Oscara . A warto dzisiaj przyjrzeć się tytułowej bohaterce, która obchodzi 60 urodziny.

Erin Brockovich urodziła się 22 czerwca 1960. To amerykańska  aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika.

Będąc samotną matką trojga dzieci, w 1991 przeżyła wypadek samochodowy. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów , którzy zatrudnili ją u siebie w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam, zainteresowała się sprawą przeciwko Hinkley Compressor Station (przedsiębiorstwu z koncernu Pacific Gas and Electric) oskarżanemu o zatruwanie środowiska i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańców regionu. Jej zaangażowanie doprowadziło do wygrania sprawy i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska – suma 333 mln dolarów została podzielona między 600 rodzin.

Zaangażowanie jednej osoby doprowadziło do wspaniałego zakończenia sprawy i tak jak powiedział Nikołaj I. Turgieniew , że ,, Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego” jak widać- sprawdza się w każdym czasie .