Już wkrótce gra komputerowa będzie lekturą szkolną

Tak, tak. To nie fejk. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki, przy okazji promowania rodzimego rynku gier komputerowych, ogłosił że polska gra ” This War of Mine” od września ma trafić do kanonu lektur szkół średnich (pozycja uzupełniająca). Szkoły będą mogły korzystać z niej nieodpłatnie. Ma wesprzeć naukę takich przedmiotów jak: historia, socjologia, filozofia i etyka. Jak powiedział premier: „Poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a poprzez to również wnieść coś nowego do kultury nie tylko Polski, ale kultury całego świata – przekonywał. – Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać. Dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych – podkreślił.”

O czym jest ta gra? Produkcja polskiej firmy 11 bit studios pokazuję wojnę z perspektywy cywila. Gracz wciela się w jedną z ról i musi podjąć szereg trudnych decyzji, przewidując ich konsekwencję, aby przetrwać w ogarniętym wojną kraju.

Co myślicie o tak przełomowej decyzji? Czy warto sięgać po gry komputerowe w celach edukacyjnych? Ja myślę, że jak najbardziej. Wbrew panującej opinii większość gier uczy wielu przydatnych umiejętności i nie są to po prostu zjadacze czasu. Czekamy na więcej. Pozdrawiam! A. Szymoniak