14 października

14 października Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazwany Dniem Nauczyciela, skłania nas do refleksji nad rolą nauczyciela i ucznia w społeczeństwie. Przedstawiamy Wam kilka cytatów o nauczycielach, osób znanych i mniej znanych:
„Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?” /Deanna Beisser/
„Nauczyciele powinni łączyć autorytet z ciepłem, otwartością i pewnością siebie.” /Carolyn Boyes/
„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy.” /Paulo Coelho/
„Zawsze uważałem, że kształcenie polega na tym, by uczyć prawa do własnego zdania.” /Nancy H. Kleinbaum/
„Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.” /Jan Kurczab/
„Nauczyciele muszą iść do szkoły dobrze odżywieni, aby móc sprostać ciężkiej pracy sadzenia drzew lub zwykłych krzewów wiedzy na ziemiach w większości przypadków będących raczej jałowym ugorem niż żyznym czarnoziemem.” /José Saramago/
„Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.” /Mark Twain/
„Sukces nauczyciela jest w rękach ucznia, nie odwrotnie.” /Carlos Ruiz Zafón/
Z najlepszymi życzeniami Bibliotekarki 🥰

Wakacje czas zacząć…

Kochani życzymy Wam, aby najbliższe dwa miesiące przyniosły spokój, radość, odpoczynek , beztroskę i nie zapominajcie , że ,, Kto czyta książki – żyje podwójnie” jak powiedział Umberto Eco

Pozdrawiamy Bibliotekarze 🙂

Ciekawostka o…Erin Brockovich

Myślę , że każdemu z nas od razu na myśl przychodzi amerykański  film fabularny  z 2000  w reżyserii Stevena Soderbergha z główną rolą Juli Roberts , za którą to dostała Oscara . A warto dzisiaj przyjrzeć się tytułowej bohaterce, która obchodzi 60 urodziny.

Erin Brockovich urodziła się 22 czerwca 1960. To amerykańska  aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika.

Będąc samotną matką trojga dzieci, w 1991 przeżyła wypadek samochodowy. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów , którzy zatrudnili ją u siebie w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam, zainteresowała się sprawą przeciwko Hinkley Compressor Station (przedsiębiorstwu z koncernu Pacific Gas and Electric) oskarżanemu o zatruwanie środowiska i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańców regionu. Jej zaangażowanie doprowadziło do wygrania sprawy i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska – suma 333 mln dolarów została podzielona między 600 rodzin.

Zaangażowanie jednej osoby doprowadziło do wspaniałego zakończenia sprawy i tak jak powiedział Nikołaj I. Turgieniew , że ,, Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego” jak widać- sprawdza się w każdym czasie .

2020- Rok Romana Ingardena

W uchwale Sejmu RP napisano: ,,W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena- jednego z najwybitniejszych polskich filozofów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług uczonego, postanawia oddać Mu hołd. ”

Roman Ingarden urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studiował matematykę we Lwowie, a następnie filozofię w Getyndze, gdzie pod kierunkiem Edmunda Husserla uzyskał stopień doktora. Po I wojnie światowej pracował jako nauczyciel gimnazjalny w Lublinie, Warszawie i w Toruniu. Od 1933 roku pracował jako profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W tym też mieście spędził II wojnę światową, angażując się w organizację tajnego nauczania. Po wojnie Ingarden pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pod jego kierunkiem doktoryzowała się między innymi poetka Halina Poświatowska. Ingarden cieszył się opinią jednego z najważniejszych polskich filozofów, był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zmarł w Krakowie w 1970 roku.. Jego najważniejsze dzieła to: „O dziele literackim” wydane w języku niemieckim w 1931 roku i „O poznawaniu dzieła literackiego” (1937).

,, Książeczka o człowieku „R. Ingardena, dostępna jest w naszej bibliotece 🙂 Autor nakłania do refleksji o naturze człowieka, dotykając tematów ponadczasowych. Wskazuje kierunki myślenia o tym, kim jesteśmy dla siebie, czym wyróżniamy się w przyrodzie, jak sobie radzimy z czasem i przemijaniem, kiedy czujemy się wolni, czym jest odpowiedzialność.

Sięgając po Książeczkę o człowieku, czytamy o sobie.

Fake news

Fake news – to wg słownika,,fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych”. Tyle mówi nam słownik.

 Dzięki uprzejmości i prenumeracie czasopisma ,,Biblioteka w szkole’’ każdy z Was może dowiedzieć się więcej na ten temat.  Polecamy krótką prezentację, warto przeczytać !

SŁYNNI PISARZE O KSIĄŻKACH …

Każdy z nas ma swoje zdanie o przeczytanych książkach. Na pewno czegoś nas nauczyły, dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, przeniosły nas w świat fantazji albo w inny okres historyczny, doznaliśmy wielu wzruszeń lub poczuliśmy dreszczyk emocji przy czytaniu.

 Na pewno nie pozostaliśmy obojętni.

 Warto poznać zdanie, jakie mają o książkach Ci, którzy je napisali i piszą nadal – słynni pisarze.

 Może uda Wam się trafić na Waszych ulubionych pisarzy….

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dzięki uprzejmości ,, Biblioteki w szkole”

1 CZERWCA :):):)

Duży czy mały dzisiaj świętuje,
Dziś każdy jest dzieckiem i się raduje.
Małych przyjemności, wielkich miłości,
zdrowia, szczęścia i przyjemności.
Każdemu życzymy tego, co potrzebuje!
W Dniu Dziecka każdy z nas króluje!

Hejt- zmora naszych czasów

Wg słownika ,, hejt to umieszczanie w Internecie obraźliwych i nienawistnych wpisów o kimś (rzadziej o czymś); słowo potoczne, nacechowane negatywnie”

Hejt, hejter, hejtować. Słowa te, są ostatnio bardzo popularne w Internecie. To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Może czasem nie zdajemy sobie sprawy co już jest hejtem a nam się wydaje , że to tylko krytyka. Dzięki uprzejmości czasopisma,,Biblioteka w szkole” polecamy krótką prezentację, która uświadomi Wam, jak poważny to problem w dzisiejszych czasach